Články

Ve Zlínském kraji jsme do JVF DTM převedli 2 400 km sítí

12. 8. 2024 - redakce

Od 1. července 2024 jsou vlastníci inženýrských sítí zodpovědní za správnost a aktuálnost dat v Digitální technické mapě ČR (DTM). Ve Zlínském kraji, který několik let provozoval vlastní Jednotnou digitální technickou mapu (JDTM), bylo potřeba převést všechny údaje v ní zanesené do Jednotného výměnného formátu DTM (JVF DTM). Na konsolidaci dat se významným způsobem podílela firma MDP GEO. Jak celý proces probíhal? Podařilo se spustit Digitální technickou mapu ČR včas a bez problémů? To jsou otázky pro obchodního ředitele Antonína Olivu.


 

Obchodní ředitel Mgr. Antonín OlivaFirma MDP GEO se podílela na konsolidaci Digitální technické mapy Zlínského kraje. Co tento proces zahrnoval? A v jaké je teď fázi?

S kolegy jsme během 2 měsíců navštívili 300 obcí Zlínského kraje. Práce to byla časově a organizačně velmi náročná. Na druhou stranu jsme se za našimi zákazníky podívali na spoustu zajímavých míst v kraji. Zjistili jsme, že z celkového počtu cca 4 100 km sítí, které byly v původní JDTM, obce vlastní na 2 400 km. Naším úkolem bylo převést je do aktuálního formátu Digitální technické mapy. Převedli jsme splaškové a dešťové kanalizace, vodovody, veřejné osvětlení a optické kabely, občas i nějaké kabely nízkého napětí, teplovody, plynovody, kabelovou TV  a také jeden produktovod.

Aktuálně jsou všechna data předána na kraji, kde již prošla kontrolou kompatibility s JVF DTM a jsou rozesílány na jednotlivé obce. Ty mají za úkol nahrát je do digitální technické mapy. Mohou to udělat samy nebo prostřednictvím Editora DTM. My jsme nyní připraveni poskytnout komplexní služby spojené se správou digitální technické mapy v roli externího editora. Našim zákazníkům budeme zpřesňovat chybějící místa a mezery ve vedení sítí, pokud se nějaké v digitální technické mapě objeví. Podle potřeby budeme buď trasovat a zaměřovat v terénu, anebo převedeme již existující dokumentaci do JVF.

 

Jak proběhlo spuštění Digitální technické mapy ČR na začátku července? Šlo všechno hladce? Jsou dnes data v ní uložená už přístupná pro širší veřejnost?

Jako každý nový systém i zde ze začátku nefunguje vše na sto procent. V průběhu července se v části pro veřejnost začala objevovat technická infrastruktura větších správců sítí jako je E.GD nebo Cetin. Menší správci sítí aktuálně pracují na tom, aby byli kompatibilní s digitální technickou mapou a aby do ní nahráli své sítě. Můj soukromý odhad je, že na podzim tohoto roku budeme moci mluvit o prvním naplnění nové digitální technické mapy.

Hovoří se o tom, že ne všechna data technické infrastruktury budou veřejnosti přístupná. Některá budou skrytá kvůli vyšší bezpečnosti. Pro úplný přístup do digitální technické mapy a její využití je potřeba být zaregistrován na IS DMVS ČUZK.

 

Kolik obcí projevilo zájem o službu editora digitální technické mapy? Jak bude probíhat vzájemná spolupráce?

S potěšením můžeme říct, že se na nás s důvěrou obrátilo na 100 obcí, průmyslových areálů a správců sítí se kterými budeme spolupracovat na rozvoji digitální technické mapy a pomůžeme jim splnit jejich zákonnou povinnost. Orientujeme se na spolupráci na Moravě (máme pobočky v Luhačovicích, Otrokovicích a  Ostravě), protože chceme zákazníkům nejen poskytnou nějakou formu vzdálené podpory, ale případně vyřešit konkrétní problém i fyzicky, osobně a v terénu.

Aktuálně jsme většině našich zákazníků provedli prvotní nastavení jejich profilů na IS DMVS ČUZK. Toto nastavení se bude zpřesňovat společně s prvním vkládáním ostrých dat o technické a dopravní infrastruktuře, případně o základní prostorové situaci.

Každý zákazník dostane přiděleného svého editora, na kterého dostane kontakt a na něhož se bude moci obracet se svými požadavky. Naši kolegové a kolegyně je budou kontaktovat, představí se jim a pobaví se s nimi o stavu dat, která obec bude mít v digitální technickém mapě po prvotním nahrání. Potom se domluví na případném postupném doplňování dat technické a dopravní infrastruktury.

Budete-li mít jakékoli otázky ohledně digitální technické mapy, neváhejte nás kontaktovat na emailu mdpgeo@mdpgeo.cz. Všem dotazům, nejasnostem či požadavkům se budeme rádi věnovat.